Technics SL-PS770A CD player. High model. Like NEW - Image 1
Technics SL-PS770A CD player. High model. Like NEW - Image 2
Technics SL-PS770A CD player. High model. Like NEW - Image 3
Technics SL-PS770A CD player. High model. Like NEW - Image 4
Technics SL-PS770A CD player. High model. Like NEW
  • 19 hours
  • 32 views
  • Macroom, Cork
Description
For sale beautiful example of high model CD with OPTICAL output. LOOKS AND WORKS LIKE NEW! All 100%. All cleaned including laser. Reading CD's burned on PC 25years ago. Comes with power lead and RCA wire. Also tape decks, amplifier, receiver, tuner and turntable available. Shipping no problem. Some specs: Manufacturer: Technics Model: SL-PS 770 A Type: CD player Years of manufacture: 1995 - 1998 Color: Anthracite Remote control: Yes Power consumption: 17 W Dimensions: 430 x 114 x 290 mm (WxHxD) Weight: 4,0 kg Original price approx.: 599 DM Connections Number of outputs: 3 Stereo cinch, analog optical digital output (Toslink) headphone output 6,3mm jack, adjustable Technical Data Converter: Mash 1-Bit Class A D/A converter system Frequency response: 2Hz - 20kHz, +/-0.3 dB Dynamic range: 100 dB Signal to noise ratio: 115 dB Total harmonic distortion: 0.0018% (1 kHz, 0 dB) Total harmonic distortion: 0.0023% (1 kHz, 0 dB) Automatic playback: No Title programming: Yes Repeat: Yes CD-R/CD-RW playback: Yes / No Special Features Housing vibration damping (THCB/THDP) adjustable headphone output (max. 15mW, 32Ohm) Repeat, Random, Program, Auto Cue (Stand By for synchronization) Recall function 10-key keyboard on the unit Peak search function (for recording level control when dubbing for analog devices) Line output adjustable up to -12dB (via FB) Time Mode (4-fold switchable display)
[object Object] image
Lucas
  • Private Seller
  • Macroom, Cork
 Email, Phone
Excellent
Reviews
16 years
on DoneDeal
Answers 95% of messages